Table n. 4. Full list of medals awarded at wag 2009
AEROBATIC – GLIDER | ||
---|---|---|
1. |
Pietro Filippini |
ITA |
2. |
Georgy Kaminskiy |
RUS |
3. |
Erik Piriou |
FRA |
AEROBATICS – POWER | ||
1. |
Renaud Ecalle |
FRA |
2. |
Mikhail Mamistov |
RUS |
3. |
Gerald Cooper |
UK |
AEROMODELLING – INDOOR AEROMUSICALS | ||
1. |
Fabien Turpaud |
FRA |
2. |
Martin Müller |
GER |
3. |
Donatas Pauzuolis |
LTU |
AEROMODELLING – ARTISTIC AEROBATICS | ||
1. |
Donatas Pauzuolis |
LTU |
2. |
Filippo Materazzi |
ITA |
3. |
Massimo Selva |
SMR |
AEROMODELLING – HAND THROWN GLIDERS | ||
1. |
Massimiliano Sacchi |
ITA |
2. |
Alan Bernard Smith |
RSA |
3. |
Francesco Menozzi |
ITA |
BALLOONING | ||
1. |
Sven Goehler |
GER |
2. |
Uwe Schneider |
GER |
3. |
Joe Heartsill |
USA |
GLIDER RACING | ||
1. |
Sebastian Kawa |
POL |
2. |
Giorgio Galetto |
ITA |
3. |
Ronald Termaat |
NED |
HANG GLIDING – AEROBATICS | ||
1. |
Andrea Iemma |
ITA |
2. |
Guido Gehrmann |
GER |
3. |
Rafael Lacerda Watson |
BRA |
HANG GLIDING – SPEED RUN | ||
1. |
Wolfgang Siess |
AUT |
2. |
Seppi Salvenmoser |
AUT |
3. |
Roberto Nichelle |
SWI |
HELICOPTERS | ||
1. |
Nikolai Burov / Viktor Korotaev |
RUS |
2. |
Georgy Arbuzov / Elena Zhuperina |
RUS |
3. |
Pierluigi Barbero / Luigi Marocco |
ITA |
MICROLIGHT – PYLON RACE | ||
1. |
Robert Grimwood / Chris Saysell |
UK |
2. |
Robert Keene / Rees Keene |
UK |
3. |
Paolo Rossi Soavi / Maurizio Vanzini |
ITA |
MICROLIGHT - PARAMOTOR PRECISION | ||
1. |
Mathieu Rouanet |
FRA |
2. |
Laurent Salinas |
CAN |
3. |
Alexandre Mateos |
FRA |
PARACHUTING CANOPY FORMATION | ||
1. |
Russia |
|
2. |
France |
|
3. |
Sweden |
|
PARACHUTING CANOPY PILOTING | ||
1. |
Jason Moledzki |
CAN |
2. |
Ian Bobo |
USA |
3. |
Francisco Neri |
VEN |
PARACHUTING LANDING ACCURACY | ||
1. |
Istvan Asztalos |
HUNG |
2. |
Dimitri Maximov |
RUS |
3. |
Jindrich Vedmoch |
CZE |
PARAGLIDING ACCURACY | ||
1. |
Goran Djurkovic |
SER |
2. |
Guangqiang Sheng |
CHI |
3. |
Matjas Feraric |
SLO |
PARAGLIDING AEROBATICS SOLO | ||
1. |
Horacio Llorens Fernandez |
SPA |
2. |
Antoine Montant |
FRA |
3. |
Pal Takats |
HUN |
PARAGLIDING AEROBATICS SYNCHRO | ||
1. |
Raul Ivan Rodriguez Fernandez / Felix Rodriguez |
SPA |
2. |
Pal Takats / Gabor Kezi |
HUN |
3. |
Alexander Meschuh / Bernd Hornboeck |
AUT |
EXPERIMENTAL AIRCRAFT | ||
1. |
Eric Raymond |
USA |
2. |
Christian Guilie |
FRA |
3. |
Hossein Fakour Moghadam |
CZE |
RESTORED AIRCRAFT | ||
1. |
Sandro Pagliarin |
ITA |
2. |
Andrea Rossetto |
ITA |
3. |
Marinel Cheveresan |
ROM |